Április 28-május 4-ig
Születésnaposok
Április 28.
1897. Tihanyi Kálmán, a katódsugaras képbontó, vagyis a televízió magyar feltalálója. 1929-től már a televízió-irányítású légvédelmen dolgozott, majd az angol Légügyi Minisztérium részére elkészítette egy robotrepülőgép prototípusát. 1940-ig kidolgozott egy 5-8 km hatótávolságúra tervezett ultrahang sugárzó készüléket is.
1938. Felföldi Anikó, Jászai Mari-, Életmű-díjas színésznő, a Budapesti Operettszínház örökös tagja, érdemes művész. A színpad mellett több tévéjátékban is játszott, szerepelt a Princ, a katona című sorozatban.
1961. Mizsér Attila, olimpiai bajnok, többszörös világbajnok öttusázó. Az 1988-as Szöuli Olimpián Martinek János és Fábián László társaként nyerte meg a csapat aranyat. A beceneve Rizsa volt, melyet egy sajtóhiba miatt kapott. 2018-ban könyve jelent meg "Sportháromság. Konfliktuskezelés az edző – szülő – versenyző kapcsolatrendszerben" címmel.
1966. Hódosi Sándor, olimpiai bajnok és világbajnok kajakos. Az 1988-as szöuli olimpián kajak négyessel 1000 méteren (Ábrahám Attilával, Csipes Ferenccel és Gyulay Zsolttal), az 1989-es plovdivi világbajnokságon párosban Ábrahámmal és négyesben nyert aranyérmet.
Április 29.
1867. Fényes Adolf, festőművész
1944. Iglódi István, Kossuth-és kétszeres Jászai Mari-díjas színész, rendező
1953. Egri Kati, Jászai Mari-díjas színésznő
1955. Máté Gábor, Jászai Mari-díjas színész, rendező, színházigazgató. Ismertebb filmjei: Boldog Születésnapot!; Csocsó, avagy éljen május 1-je!; Presszó; 6:3 avagy, játszd újra Tutti; Haggyállógva Vászka; Éretlenek; Sose halunk meg!; Mielőtt befejezi röptét a denevér; Tudós nők. Ismertebb színházi alakításai: Árkádia; Balta a fejbe - rendező; Az idióta (A félkegyelmű) - rendező; Kabaré - Osztályvezető; Koldusopera; Lesz vigasz; Macska a forró tetőn - rendező; Szentivánéji álom - osztályvezető tanár; A talizmán; Tartuffe; A vihar.
1958. Szvorák Katalin, Liszt Ferenc-és Alternatív Kossuth-díjas népdalénekes, előadóművész
1964. Varnus Xavér, orgonaművész
1968. Borbás Mária, televíziós műsorvezető
Április 30.
1870. Lehár Ferenc, zeneszerző, karmester. Az operett egyik legkitűnőbb képviselője. (A víg özvegy)
1912. Fényes Szabolcs, Erkel Ferenc-díjas zeneszerző. Tizenkét éves korában döntötte el, hogy zeneszerző lesz. A család Rétságra telepedett át. Középiskolás korában hetente többször utazott a fővárosba, hogy zeneszerzést tanuljon. Első színházi sikere a "Maya" bemutatója volt 1931-ben.
Operetteket, zenés játékokat és filmzenéket is írt. Dalait rendszeresen feldolgozzák és játsszák, a legismertebbek például: Összecsendül két pohár; Egy esős vasárnap délután; Nemcsak a húszéveseké a világ; Mindenkinek van egy álma; Szeretni bolondulásig; Fogj egy sétapálcát; Táskarádió.
Nevét viseli a könnyűzenei alkotótevékenységet elismerő Fényes Szabolcs-díj.
1953. Klampár Tibor, huszonnyolcszoros bajnok asztaliteniszező. Párosban és csapatban világbajnoki címet szerzett, párosban kétszer és csapatban is vb-ezüstérmet nyert. Kétszer csapatban, valamint párosban Európa-bajnok volt. Egyesben, kétszer csapatban és kétszer párosban Eb-ezüstérmet szerzett, olimpiai negyedik helyezést ért el, továbbá Világ Kupa-győztes és Európa -12 győztes is volt.
1954. Bánfalvy Ágnes, színésznő, rendező. (Getno, Abigél); Amerikai rapszódia; Kémjátszma; Csontváry; Krétakör - rendező
1962. Nádas György, humorista, Erzsébet-díjjal és Karinthy-gyűrűvel kitüntetett előadóművész
Május 1.
1901. Szerb Antal, író, irodalomtörténész (A Pentagon legenda, Utas és holdvilág, A világirodalom története)
1927. Lorán Lenke, Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes-és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja
1938. Tordy Géza, Kossuth-és kétszeres Jászai Mari-díjas színész, a Nemzet Színésze, érdemes-és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.
1955. Törőcsik András, válogatott labdarúgó, csatár. Virtuóz játéka kapcsán született a legendás "Táncolj, Törő!" rigmus.
1972. Gregor Bernadett, színésznő. Ismertebb filmjei: A Szent Lőrinc folyó lazacai; 7-es csatorna; TV a város szélén TV sorozat. Színpadi alakításai: Hókirálynő; La Mancha lovagja; Lüszisztráté; A néma levente; Rómeó és Júlia; Sok hűhó semmiért; Vízkereszt, vagy amit akartok.
Május 2.
1878. Goldberger Leó, textilgyáros, a magyar textilipar egyik nevezetes alakja. A 20. század első évtizedeiben a hazai textilipar korszerűsítésében igen nagy szerepet vállalt. Magyarországon ő vezette be a filmnyomást, és megkezdte a műselyem feldolgozást is. Sikerének számottevő tényezője volt az első magyar textilipari laboratórium létrehozása.
1932. Patay László, Munkácsy-, Nívó-díjas festőművész, érdemes művész. Muráliái, azaz falra, mennyezetre festett képei tették híressé: Országház, Nándorfehérvári terem, Rákóczi; Gyula, Belvárosi templom; Ráckeve, Plébániatemplom; Szeged, Dóm kupola).
1943. Fodor Géza, dramaturg, esztéta. Kutatási területe a színház- és drámaesztétika volt. Kortárs magyar drámák (pl. Halleluja, Csirkefej) színpadra segítését, dramaturgiai gondozását végezte.
1964. Mészáros Zoltán, aki az Angyalbőrben c. sorozat főszereplője volt (Urbán András)
1976. Bereczki Zoltán, EMeRTon-díjas színész, énekes, zenei producer
Május 3.
1936. Szilágyi János, újságíró, műsorvezető, riporter
1938. Toldy Mária, énekesnő, énektanár
1946. Dr. Eőry Ajándok, biológus, matematikus, orvos, akupunktúrás orvos, a hagyományos kínai orvoslás magyarországi úttörője.
1946. Gór Nagy Mária, színművésznő. 1984-ben megalapította Magyarországon az első magán színésziskolát, a Gór Nagy Mária Színitanodát. 1986-ban Thália-emlékgyűrűt kapott. Szerepeiből: Gizus (Tersánszky: Kakuk Marci), Ruth Kelly (Chase: Barátom, Harvey). Ismertebb filmjei: Hamis a baba; A Pogány madonna; Mese habbal; Régi idök focija; Hazai pálya; TV a város szélén.
1960. Fried Péter, Liszt Ferenc-díjas basszus operaénekes
1965. Bódi László (Cipő), rockénekes, zeneszerző, dalszerző, a Republic együttes énekese.
1989. Hosszú Katinka, háromszoros olimpiai, hétszeres világ-és tizennégyszeres Európa-bajnok úszónő. Az első olyan versenyző, aki egy időben tartotta a világcsúcsot mind az öt vegyesúszó számban (200 m, 400 m, rövid pályán: 100 m, 200 m, 400 m).
Május 4.
1925. Buzánszky Jenő, labdarúgó, edző, az Aranycsapat hátvédje, sportvezető, a Nemzet Sportolója. 1950 és 1956 között 49 alkalommal szerepelt a válogatottban, 274 NB I-es mérkőzésen játszott. Tagja volt az olimpiai győztes csapatnak 1952-ben Helsinkiben. Játszott 1953-ban Londonban, Anglia ellen az évszázad mérkőzésén. Az 1954-es világbajnokság mind az öt mérkőzésen játszott, így a berni döntőben is, ahol ezüstérmet szerzett a csapattal. Ő élt legtovább a legendás Aranycsapatból.
1928. Hankiss Elemér, Széchenyi-díjas szociológus, filozófus, értékkutató, irodalomtörténész.
1930. Kárpáti József, orgonaművész, a zeneiskolai orgonatanítás alapítója. Kodály Zoltán és Bárdos Lajos kiváló tanítványa volt. 2000-ben orgonaművészi, tanári és egyházzenei tevékenységéért a Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapta.
1938. Juhász Előd, zenetörténész és újságíró, a Zenebutik Zenehíd szerkesztője és vezetője.
1943. Balogh Zsuzsa, Jászai Mari-díjas színésznő (Az élő Antigoné; Villon, Karambol).
1944. Huszti Péter, Kossuth-és Jászai Mari-díjas színész, rektor, színigazgató, rendező, érdemes-és kiváló művész. Színészként közel 100, rendezőként 50 bemutatón vett részt.
1956. Igó Éva, Jászai Mari-díjas színművésznő (Csinibaba, Tudós nők). Szerepeiből: Tóth Manci (Szép: Lila ákác), Júlia (Shakespeare: Rómeó és Júlia), Süni (Presser-Sztevanovity: A padlás), Kocsma Jenny (Brecht-Weill: Koldusopera), Képzelt beteg; Svejk. Filmjeiből: A bolond lány, Reumavalcer, Bernarda Alba háza, Titánia, Titánia avagy a dublőrök éjszakája.
1957. Mandel Róbert, régi zene kutatója, tekerőlant-művész, az electrotary nevű hangszer feltalálója. 2003-ban 25 éves sikeres zeneművészi pályafutása és művészeti-szervezői munkája elismeréséül a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki. Hangszerkészítő és hangszer-restaurátor, hangszereit múzeumokban fellehető eredeti példányok hű másolataként maga készítette. Tekerőlantjával az 1980-as évek elején a világon elsőként koncertezett az USA-ban, Ausztráliában és Izraelben. A hangszer "újra felfedezőjeként" olyan neves hangversenytermekben adott önálló esteket, mint pl. a londoni Purcell Room, a stockholmi Musikmuseet vagy a budapesti Zeneakadémia.
1979. Vágó Bernadett, színésznő, opera-énekesnő, musical színésznő
1989. Gyurta Dániel, olimpiai, háromszoros világ-és kétszeres Euró-bajnok úszó. A legsikeresebb, jelenleg is aktív magyar férfi versenyúszó.
(Forrás: www.ezenanapo.hu; Wikipedia; fotók: Google Képkereső)